Звіт ігумені Серафими (Шевчик) про діяльність Синодального відділу УПЦ «Церква і культура» у 2013 році

Рік для Відділу «Церква і культура» розпочався з мистецько-просвітницької акції «Українське Різдво в Європі», яку, з благословення Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України, було проведено у Страсбурзі — місті, яке з 1992 р. найменоване «столицею європейського Різдва».

Різні дитячі творчі колективи з України протягом 12–13 січня представляли там концертні програми, в яких у яскравій формі вокального, хорового, танцювального, театрального жанрів ілюстрували українські традиції зустрічі цього величного свята. Програму презентації українського Різдва в Європі підготували Відділ «Церква і культура», представництво Руської Православної Церкви при Раді Європи, ставропігійна парафія на честь Усіх святих у м. Страсбурзі, міжнародний фонд «Соняшник» за сприяння мерії Страсбурга, мерії м. Ешо  та фонду преподобного Серафима Саровського. Велику роль у здійсненні проекту відіграв ігумен Філіп (Рябих), який очолює Представництво РПЦ при Раді Європи і опікується храмом на честь Усіх святих м. Страсбурга.

Гості з України молилися у древньому храмі святого Трофима в м. Ешо, в якому знаходиться рака, де протягом 400 років зберігалися мощі святих мучениць Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії. Українську делегацію прийняв мер Ешо Ж. Л. Фрейд. В одному з культурних центрів Страсбурга відбувся святковий концерт, на якому до присутніх із вітальним словом звернулися офіційні особи: представники Ради Європи, мерії, католицької Архієпископії, постійного Представництва України при Раді Європи та ін. Усі вони підкреслювали унікальність програми, завдяки якій мешканці Страсбурга вперше ознайомилися з українськими традиціями святкування Різдва Христового.

На сцені, прикрашеній в українських народних мотивах, діти віком від п’яти до 15 років розгорнули театралізовану різдвяну виставу з виконанням колядок, псалмів, танцювальних номерів. Після виступу юні артисти отримали подарунки від парафії на честь Усіх святих та Представництва України при Раді Європи.

Наступного дня члени української делегації та учасники творчих колективів молилися у Всіхсвятській церкві, співали колядки, спілкувалися з численними представниками діаспори, які прийшли, щоби доторкнутися до тепла рідної Батьківщини. Ігуменя Серафима від імені Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Володимира передала в дар парафії ікону Пресвятої Богородиці. Потім відбувся об’єднаний концерт силами творчих колективів з України та дитячого й дорослого парафіяльних хорових колективів. Настоятель ігумен Філіп (Рябих) висловив щиру подяку Блаженнішому Митрополиту  Володимиру за чудову нагоду ознайомити Європу з неповторно чудовими традиціями українського Різдва та молитовну підтримку української пастви, яка за кордоном дуже гостро відчуває потребу в духовному єднанні з Батьківщиною.

9 квітня у Москві, в Патріаршій резиденції у Свято-Данилівському монастирі відбулася зустріч Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила з представницями Всеукраїнської громадської організації «Спілка православних жінок», серед яких була присутня голова Відділу «Церква і культура» ігуменя Серафима. Під час спілкування Святіший Патріарх розповів про церковне покликання жіноцтва нести мироносицьке служіння, спільно вирішувати проблеми сучасності. Відбулось обговорення участі організації у церковному та громадському житті на благо Православ’я.

24 січня у конференц-залі Києво-Печерської Лаври відбувся перший Всеукраїнський з’їзд «Спілки православних жінок». У форумі взяли участь також представниці православного жіночого руху з Росії, Білорусі, Вірменії, Молдови; духовенство, народні депутати, представники громадських, наукових, творчих кіл. Роботу з’їзду відкрила своєю доповіддю голова «Спілки православних жінок» Ольга Коваленко. Керуючий справами Української Православної Церкви митрополит Бориспільський Антоній оголосив вітальне слово Предстоятеля. Народний депутат Г. Герман зачитала привітання від Президента України В. Ф. Януковича. Голова Синодального відділу у справах сім’ї владика Пантелеімон виступив із промовою на захист православних цінностей у суспільстві. Голова Відділу «Церква і культура» торкнулася проблем духовності й культури в суспільстві.

Обговорення цих актуальних тем знайшло продовження під час проведення наступного форуму «Спілки православних жінок» на тему «Проблеми духовності, культури і моралі в сучасній Україні», який відбувся 30 жовтня в Одесі. Задля його проведення було об’єднано зусилля Синодальних відділів «Церква і культура» та у справах сім’ї, Національної експертної комісії з питань суспільної моралі, творчих спілок, діячів культури і мистецтва, представників державної влади і громадських організацій. Форум отримав широкий резонанс. Особливо гостро ставилися питання морального виховання підростаючого покоління, відродження духовності, культури, академічного та народного мистецтва, соціального захисту працівників сфери культури.

Учасники форуму склали звернення до Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, інших гілок влади, громадськості. У зверненні говориться:

«Ми, учасники всеукраїнського форуму “Спілки православних жінок України” “Проблеми духовності, культури і моралі в сучасній Україні”, що відбувся 30 жовтня 2013 р. в Одесі та об’єднав представниць православного жіночого руху з різних областей України, священнослужителів, фахівців Національної експертної комісії з питань суспільної моралі, Національних творчих спілок, діячів культури і мистецтва, стурбовані ситуацією, яка існує в царині культури та духовності. Вважаємо цей стан критично негативним і таким, що складає загрозу для національної безпеки держави.

Духовність, культура і мораль мають стати основою державного будівництва, спільною метою усіх ланок суспільства. Нехтування етичними принципами в державно-політичному, суспільному, сімейному, культурно-мистецькому житті ведуть до падіння духовного та інтелектуального рівня нації, розхитують фундамент її існування.

Наш народ завжди вирізнявся особливим ставленням до Божественних законів моралі як наріжного каменю буття. Про це свідчать вітчизняна історія, багатовікові духовно-культурні традиції. Завдання сучасників —зберегти і розвинути цей дорогоцінний спадок для майбутніх поколінь.

Неослабну увагу необхідно приділяти вихованню юних громадян України, формуванню особистості на засадах християнського етичного кодексу, з якого витікають любов до ближнього, висока культура поведінки, поважне й толерантне ставлення до оточуючих, гармонія духу та тіла.

Культура є одним із найважливіших носіїв і виразників духовного багатства народу. Але через неналежне ставлення до культури, ігнорування її проблем існує великий ризик втрати наших неповторних надбань.

Прийшов час зупинити негативні явища у сфері духовності й культури, консолідувати сили Церкви, органів державної влади, громадських організацій, творчих спілок, засобів масової інформації, педагогічної спільноти в ім’я відродження моральних цінностей, збереження культурно-духовних традицій, укріплення інституту сім’ї, направлення навчально-виховного процесу підростаючого покоління в належне етичне русло.

Одним із важливих кроків на цьому шляху є, зокрема, зміна ставлення до культури на всіх рівнях. Це стосується творчих спілок, закладів культури і мистецтва, навчальних закладів культурно-мистецького спрямування, які, на наш погляд, потребують всебічної державної та суспільної підтримки. Неналежний рівень фінансування, розкрадання майна, переведення його через тіньові схеми в іншу форму власності, низький рівень соціального захисту представників творчої інтелігенції привели сферу культури до кризового стану.

Вважаємо за необхідне:

– створення державної культурної концепції, широке обговорення її в суспільних та професійних колах;

– розробку державних програм підтримки різних напрямів культури, національних творчих спілок і об’єднань, закладів культури і мистецтва, наукових і навчальних закладів відповідного профілю; особливо — підтримки творчості для дітей, юнацтва та молоді;

– пріоритетне ставлення до академічного мистецтва, яке зараз знаходиться на маргінесі, на відміну від так званої масової культури;

– прийняття закону про меценатство, який би допоміг змінити фінансово-матеріальний стан закладів культури, Національних спілок, творчих діячів, створив сприятливі умови для культурно-мистецької творчості;

– створення національного телевізійного каналу «Культура і мистецтво», який би на загальнодержавному та регіональному рівнях пропагував культурні й морально-духовні цінності народу, мистецькі й фольклорні традиції, високі шедеври мистецтва;

– полегшення митного проходження для творів мистецтва, які беруть участь у міжнародних виставках та інших акціях;

– започаткування всеукраїнського дня пам’яті людей, які своє життя присвятили служінню національній культурі та прославили державу творчими здобутками.

Закликаємо засоби масової інформації, особливо державні, більш значну увагу приділяти висвітленню проблем духовності, культури, морального стану суспільства, обговоренню болючих питань духовно-культурного життя.

Пропонуємо діячам культури і мистецтва активніше виявляти свою громадянську позицію у справі боротьби за спасіння, збереження, відродження та розвиток справжніх духовно-культурних цінностей. Пропонуємо об’єднання творчих спілок України в єдину раду задля спільної координації, захисту, розробки тактики і стратегії розвитку культури.

Нагадуємо працівникам сфери культури, чия діяльність, зазвичай, має широкий вплив на людську свідомість, слова Євангелія: ви сіль землі. Якщо сіль втратить силу, то чим відтвориш її? Не придасться вона вже ні на що (Мф. 4: 13).

Ця сіль християнська мораль. Якщо творча людина зрікається моралі, пропагує насильство, збочення, гріх, вона сіє отруту. Особливо це стосується творчості для дітей та молоді. Кожен митець має пам’ятати про велику відповідальність перед Богом і ближніми своїми за власні діяння, бо добра людина із доброї скарбниці серця виносить добро, а лиха із лихої виносить зло (Лк. 6: 45). Покликання митця стверджувати правду на землі, а не зневажати її задля служіння мамоні (див.: Мф. 6: 24), марнолюбству та іншим ідолам лукавого світу (див.: Мф. 12: 39).

Творча інтелігенція має бути світлом для світу. Так нехай сяє світло ваше перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла і прославляли Отця вашого Небесного (Мф. 5: 16).

Виконання вищеназваних вимог та пропозицій, впевнені, дасть можливість зберегти і примножити велике культурне надбання нашого народу, підняти питання духовності, культури та моралі на належний рівень, сприяти народженню єдиної, по-справжньому всенародної національної ідеї України».

Голова Відділу «Церква і культура» була присутня під час зустрічі Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Володимира з новопризначеним Міністром культури Л. М. Новохатьком, яка відбулася в Пантелеймонівському монастирі у Феофанії. В обговоренні, зокрема, взяв участь керівник Головного управління з питань гуманітарного розвитку Адміністрації Президента Ю. П. Богуцький. Його Блаженство передав Міністру концепцію взаємодії Церкви і держави у розвитку культури та духовності. Було розглянуто питання спільного відзначення величних пам’ятних дат історії, насамперед 1025-річчя Хрещення Київської Русі.

Цей ювілей став домінантою майже усіх акцій і заходів, в яких брав участь Відділ. Тісну співпрацю було налагоджено з Національним заповідником «Софія Київська», Національним Києво-Печерським історико-культурним заповідником, Національним історичним музеєм, Національним заповідником «Херсонес Таврійський», державним підприємством «Національний центр ділового та культурного співробітництва Український дім», державним підприємством «Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал», Національною музичною академією ім. П. І. Чайковського, Національною Парламентською бібліотекою України та багатьма іншими установами.

Національний історичний музей, Національний заповідник «Херсонес Таврійський» та Відділ розробили спільний проект «Святині Православ’я». В цих музеях у липні відбулася презентація однойменної виставки, надруковано альбом-каталог. Згодом виставка «Святині Православ’я» експонувалася у Санкт-Петербурзі в рамках проведення сесії Міжпарламентської асамблеї православних країн.

Цілу низку заходів було проведено у Національному заповіднику «Софія Київська». 28 лютого в Будинку Митрополита, за участі митрополита Волинського і Луцького Нифонта, президента України Л. Д. Кучми, академіка П. П. Толочка, багатьох відомих науковців, мистецтвознавців, фахівців музейної справи, відбулася презентація книги-фотоальбому «Музей Волинської ікони». З благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, в дар заповіднику було передано примірник факсимільного видання Пересопницького Євангелія.

20 травня у Софії відкрилася виставка «Київська Русь», де експонувалися давньоруські раритети, які ілюстрували церковне, державне й мистецьке життя Русі. Вона була присвячена 1025-річчю Хрещення Київської Русі та 900-річчю вокняжіння Володимира Мономаха. На відкриття експозиції було принесено кам’яну різьблену ікону Пресвятої Богородиці (ХІІ ст.). Цей образ, на думку вчених, належав благовірному князю.

18 травня, в День музеїв, у заповіднику пройшла зустріч міністра культури Л. М. Новохатька із представниками музейного середовища України, делегацією ЮНЕСКО. Вітання від Предстоятеля УПЦ й промову щодо спільних завдань церковних і державних діячів у справі збереження національного надбання оголосила ігуменя Серафима. Відбувся обмін думками та пропозиціями.

25 липня, напередодні всеправославного святкування 1025-річчя Хрещення Київської Русі, в заповіднику «Софія Київська» відкрився масштабний міжмузейний проект — виставка ікон «Свята Православної Церкви» за участю провідних музеїв України, серед яких — Національний художній музей, Музей історії м. Києва, Музей Волинської ікони (м. Луцьк) та ін. Чільне місце в експозиції посіли ікони з ризниці Блаженнішого Митрополита Володимира, які надав заповіднику Музей Київської Митрополії «Православна Україна».

25 липня в Національному центрі «Український дім» відкрилась виставка «Х століть Православ’я. Історія Русі в образах її святих, від Київської Русі до наших днів. Святі, їх ікони, історії, долі». В рамках проекту представлено 150 унікальних ікон святих угодників Божих: від тих, хто жив і прославив Господа своїми подвигами у давньоруську добу, до сучасників буремного ХХ ст. Окрасою виставки стали унікальні образи із зібрання Блаженнішого Митрополита Володимира: похідний п’ятиярусний іконостас ХVІІ ст., образ Христа — Доброго Пастиря києво-печерської школи іконопису ХVІІІ ст. та багато інших.

26 липня в Національному комплексі «Мистецький Арсенал» відкрилася всеукраїнська художня виставка «Велике і величне». У відкритті взяли участь Предстоятель УПЦ Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир, Президент України В. Ф. Янукович, представники Всеукраїнської Ради Церков, державні та громадські діячі, зарубіжні гості. У величезних залах комплексу було зібрано тисячу дорогоцінних за історичним та мистецьким значенням шедеврів іконопису, предметів церковного начиння, книгописання і книгодрукування, шитва, ювелірного мистецтва. Надзвичайну зацікавленість відвідувачів викликали візантійська камея VІ ст. «Оранта» в золотій оправі, давньоруські складані нагрудні хрести-енколпіони, змійовики, шиферні ікони, Євангеліє 1581 р. друкаря Івана Федорова, Києво-Печерський Патерик 1672 р. та інші раритети із ризниці Блаженнішого Митрополита Володимира, що їх надав нинішній власник  Музей Київської Митрополії «Православна Україна».

23 липня, в день пам’яті преподобного Антонія Печерського, у Києво-Печерській Лаврі відбулася презентація унікального видання — трактату «Тератургіма» ХVІІ ст. Книгу було підготовлено до друку і видано за допомогою видавництва «Горлиця», старанням Валентини Серікової та за підтримки Відділу «Церква і культура». У презентації взяли участь намісник Лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, представники дипломатичного корпусу, видавці, діячі науки і культури.

Серйозну наукову вагу мала виставка «Митрополит Євгеній (Болховітінов) (1767–1837). Праці, заповідані Києву». Заповідник «Софія Київська» разом із НАН України, Києво-Печерським історико-культурним заповідником, Національним музеєм історії України, Національним музеєм Тараса Шевченка, Національною бібліотекою України ім. В. І. Вернадського та інститутом археології НАНУ зібрав архів митрополита Євгенія, предмети його вжитку, святині, відтворивши в експонатах неповторну особистість вченого, письменника, археографа, людини енциклопедичних знань.

Торжеством Православ’я стало відкриття у древньому соборі на честь Софії, Премудрості Божої, V Міжнародної пасхальної асамблеї «Господи, Господи, силою Твоєю». Блаженніший Митрополит Володимир звершив святковий молебень. Служіння Предстоятеля в першому кафедральному соборі Київських митрополитів стало знаменною подією для всієї Української Православної Церкви.

Репертуар фестивалю, який проходить під патронатом УПЦ та Міністерства культури, його мистецьке наповнення, географія учасників щороку стають дедалі вагомішими. Протягом 13 днів відбулося 20 концертів у столиці та інших містах, в яких взяли участь колективи з України, Росії, Італії, Швейцарії, Молдови, Грузії, Норвегії. Завершився фестиваль 18 травня у Національній музичній академії ім. П. І. Чайковського.

Цього року Академія відзначила своє 100-річчя. Відділ дуже тісно співпрацює із цим та іншими закладами музичного мистецтва – зокрема,  з Національною музичною академією ім. А. В. Нежданової (м. Одеса), що 2013 р. теж святкувала 100-річчя. Проводяться спільні творчі й наукові акції, налагоджено гарні стосунки з митцями — видатним композитором сучасності Л. Дичко, академіком Г. Полівановою, Героєм України Є. Савчуком та багатьма іншими.

28 лютого в Національному Києво-Печерському заповіднику відбулася презентація факсимільного видання Луцького Євангелія ХІV ст., здійсненого Волинською єпархією. Примірник Євангелія було передано у бібліотеку Києво-Печерського заповідника.

Волинська єпархія розгорнула надзвичайно активну діяльність, пов’язану з популяризацією давніх пам’яток писемності й культури Волинської землі. 5 червня у м. Мілан (Італія) було проведено презентацію факсимільного видання Луцького Псалтиря ХVІІ ст. та інших факсимільних видань Святого Письма УПЦ. Презентація відбулась після Літургії у храмі православної парафії в ім’я  святителя Амвросія Медіоланського, яку звершив архієпископ Переяслав-Хмельницький і Вишневецький Олександр у співслужінні настоятеля парафії архімандрита Амвросія (Макара), секретаря Волинської єпархії протоієрея Миколая Бондарука і голови інформаційно-просвітницького відділу Волинської єпархії протоієрея Валентина Марчука. Далі заходи продовжилися в бібліотеці Медичі Лауренціана у Флоренції та Посольстві України в Італії (м. Рим).

23 липня у Національній Парламентській бібліотеці (м. Київ) відбулася презентація видань, присвячених ювілею Хрещення Київської Русі. Голови видавництв «Мистецтво», «Наукова думка», «Либідь» та багатьох інших презентували чудові фоліанти, розкішні фотоальбоми й наукові праці дослідників вітчизняного християнства, його мистецької, богословської, філософської спадщини. У діалозі представників влади та видавничої сфери лунали пропозиції оптимізувати книжкову справу в Україні. Під час цієї акції Відділ «Церква і культура» презентував численні видання Православної Церкви, зокрема факсимільні примірники Пересопницького Євангелія, Луцького Псалтиря, Остромирового Євангелія, Ізборника Святослава та ін.

Постійну допомогу Відділ надає Одеській державній науковій бібліотеці ім. М. Горького, фінансуючи Всеукраїнську виставку-форум «Українська книга на Одещині». Разом із Національною спілкою журналістів України проводиться всеукраїнський фестиваль писемності «Українська мова — мова єднання». Велику увагу Відділ приділяє розповсюдженню Шевченкового слова.

13 лютого Блаженніший Митрополит Володимир прийняв у своїй резиденції у Феофанії виконавчого директора Всеукраїнської асоціації музеїв, відомого шевченкознавця С. Гальченка й генерального директора Національного культурного центру України в Москві В. Мельниченка. Обговорювалися заходи святкування 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка. На прохання Всеукраїнської асоціації музеїв та музея С. Гулака-Артемовського в м. Городище Черкаської області Його Блаженство передав у дар музею рідкісне видання — журнал «Основа» (1862 р.), де міститься лист Т. Шевченка до С. Гулака-Артемовського. До речі, 16 лютого виповнилось 200 років із дня народження випускника Кіївської духовної академії Семена Степановича Гулака-Артемовського. Цього року також відзначається 150 років із дня прем’єри його опери «Запорожець за Дунаєм» — перлини українського музичного мистецтва.

19 листопада Блаженніший Митрополит Володимир передав ще декілька книжкових раритетів, зокрема стародруків ХVІІ ст., до Національної історичної бібліотеки.

12 березня, в рамках святкування 1025-річчя Хрещення Київської Русі, голова Відділу «Церква і культура» передала Предстоятелю старовинний хрест ХVІІ ст. із часткою Животворящого Хреста Господня та 66 частками мощей святих угодників Божих, серед яких — чесні мощі святих рівноапостольних імператора Костянтина та матері його Єлени, князя Володимира та княгині Ольги, святих апостолів,  святителя Миколая.

Активно святкували ювілей Хрещення також і митці кіно. 21–25 травня в Києві відбувся 12-й міжнародний форум «Кінолітопис-2013», на який приїхали діячі документального кіно з різних країн і де конкурували стрічки з Фінляндії, Великої Британії, Індії, Швейцарії, Росії, Білорусі, Грузії, інших країн. Фестиваль був присвячений 1025-річчю християнства та 70-річчю визволення Києва від фашистських загарбників. Відділ «Церква і культура» традиційно долучився до організаційної роботи з проведення цього міжнародного свята кіно.

Відділ щорічно підтримує, зокрема й фінансово, проведення одеських мистецьких культурно-просвітницьких благодійних фестивалів «Різдвяні вечори», «Пасхальні зустрічі», «Золота осінь миру». Деякі концертні заходи цих творчих акцій були теж присвячені 1025-річчю Хрещення Русі, як, наприклад, творчий вечір лауреата премії ім. В. Косенка композитора О. Польового, виступ хору ветеранів під керівництвом заслуженого працівника культури України В. Ульяш та ін. Ці просвітницькі програми, куди входять концерти, виставки дитячої творчості, вернісаж професійних митців, мають великий успіх у глядачів.

2013 р. найкращі роботи дітей — переможців конкурсу дитячої творчості «Різдвяна зірка», «Пасхальне сяйво», «Діти малюють світ», під егідою Всеукраїнської Ради миру та за фінансової підтримки Відділу «Церква і культура», були виставлені в столиці, у Верховній Раді України, а згодом — у залі благодійного фонду президента України Л. Д. Кучми.

Дуже цікава виставка «Святі царствені діти» пройшла з 19 січня до 31 березня в музеї «Християнська Одеса» Архангело-Михайлівського монастиря. Тут були представлені  фотографії  дітей  імператора-страстотерпця Миколи ІІ, їхні малюнки. Багато цих робіт позначені високою православною духовністю.

4 листопада, у день святкування чудотворній Казанській іконі Божої Матері, Синодальний відділ «Церква і культура» разом із міжнародним фондом «Соняшник» провели в рамках виставки «Православна Русь», що відкрилася цього дня у Москві, концерт «Діти України — дітям Росії». Під час відкриття виставки діти привітали Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила зі святом і подарували йому картину «Україна», що отримала Гран-прі на всеукраїнському конкурсі дитячого малюнку «Картина для Патріарха». Напередодні, 3 листопада, творчі дитячі колективи з України виступили з концертом в Українському культурному центрі на Арбаті. Концертні виступи в Москві були присвячені 1025-річчю Хрещення Київської Русі та 70-річчю звільнення Києва від фашистських загарбників.

Пліч-о-пліч йдуть шляхом культуротворчої роботи Відділ «Церква і культура» та Український фонд культури. 13 березня Блаженніший Митрополит Володимир прийняв голову правління Українського фонду культури, відомого поета і громадського діяча Б. Олійника та голову Київського відділення фонду Ю. Гаврилова. Діячі культури висловили щиру подяку Предстоятелю за постійну підтримку діяльності фонду і вручили Його Блаженству почесну відзнаку «За подвижництво у культурі».

4 жовтня Предстоятель Української Православної Церкви освятив у Національному художньому музеї список чудотворної Волинської ікони «Одигітрія» (ХІV ст.). Список було створено з благословення Його Блаженства і на прохання митрополита Волинського і Луцького Нифонта у іконописному відділенні Одеської духовної семінарії при Архангело-Михайлівському жіночому монастирі м. Одеси. Волинський чудотворний образ колись перебував у Покровській церкві м. Луцька. Перед ним молилися багато поколінь волинян, отримуючи благодатні зцілення та допомогу в життєвих скорботах.

У своєму Архіпастирському слові до присутніх Його Блаженство подякував усім, хто долучився до цього дійства, зокрема музейникам, які відреставрували древню святиню і зберігають її для нащадків. На жаль, згідно із законом музей не може повернути святиню Церкві (Волинську ікону було відібрано у віруючих в радянський час). Тому Предстоятель благословив створювати копії образів, що зберігаються в музейних установах України, Росії, інших країн, — так з’явилася і копія чудотворної Володимирської (Вишгородської) ікони Пресвятої Богородиці.

Зараз у іконописному відділенні створено список древньої Страсбурзької ікони Божої Матері (VІІІ ст.). Цьому передувала серйозна науково-дослідницька робота з вивчення історичних даних та різних зображень, зокрема на давніх монетах, гобеленах, фресках. Оскільки ці зображення здебільшого виконані в католицькому стилі, необхідно було виробити православну іконографію образа, що черниці Одеського Архангело-Михайлівського монастиря, викладачі ОДС, успішно й виконали. Цей список чудотворної ікони, що у VІІІ ст. врятувала м. Страсбург від нашестя ворогів, стане головною святинею православного храма, який будується у місті з благословення Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила.

У 2013 р. Україна та світ вшановують 80-ті роковини Голодомору та пам’ять жертв політичних репресій.

З цією метою Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Відділ «Церква і культура» та Музей Київської Митрополії «Православна Україна» створили експозицію «Терновий вінець народу», яка розповідає про репресії тоталітарного більшовицького режиму. На виставці експонуються унікальні матеріали: фотографії, періодика, архівні документи, що свідчать про страшні репресії проти українського селянства, інтелігенції, священнослужителів та містять публікації тих років, сучасні дослідження про Голодомор, а також особисті справи представників репресованого духовенства, чернецтва Києво-Печерської Лаври, унікальні фотографії вітчизняних новомучеників: Київського митрополита Костянтина (Дьякова), Одеського митрополита Анатолія (Грисюка), Харківського архієпископа Олександра (Петровського), Полтавського архієпископа Феофана (Бистрова), святителя Онуфрія (Гагалюка), священносповідника Олексія Глаголєва та ін. Відвідувачі мають нагоду ознайомитися також з іншими експонатами зі збірок Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника і Музею «Православна Україна» , які ілюструють ту трагічну добу буття українського народу.

Голова Синодального відділу

«Церква і культура»

ігуменя Серафима (Шевчик)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *