2012

Звіт Синодального відділу «Церква і культура» за 2012 р.

Робота Синодального відділу «Церква і культура» в поточному році будувалася з урахування декількох знаменних дат, які відзначалися на загальнодержавному рівні.

У першу чергу, це — 20-річний ювілей Предстоятельського служіння Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України. Відділ підготував виставку «Митрополит Володимир єднає Україну», яку було відкрито 28 травня в Українському домі. Ця виставка була організована в рамках проведення міжнародної конференції «Українська Православна Церква на межі тисячоліть». Високі гості конференції, а це представники Помісних Православних Церков, діячі науки, культури, мистецтва, ділових кіл, владних структур, священнослужителі з усіх єпархій Української Православної Церкви проявили велику увагу до експонатів виставки, серед яких були унікальні артефакти з особистого зібрання Його Блаженства, нагороди, подарунки Блаженнішому Митрополиту Володимиру від Предстоятелів різних Помісних Церков, лідерів держав та громадсько-політичних об’єднань, різні видання, документи, пам’ятні сувеніри, фотографії, що ілюстрували буття вітчизняного Православ’я впродовж минулого 20-річчя. Виставку було проведено разом з Національним історико-культурним Києво-Печерським заповідником та творчим колективом «Українського дому» на чолі з генеральним директором Оксаною Гриценко, яка завжди йде назустріч відділу в будь-яких питаннях.

Безпосередньо у дні молитовного відзначення ювілею під час святкування церковної пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира відділ «Церква і культура» відповідав за урочистості в палаці «Україна». Відбувся святковий концерт за участю церковних, академічних та народних творчих колективів. Режисером концерту був видатний діяч культури України Анатолій Солов’яненко.

Згодом відбулась зустріч представників творчої інтелігенції з Предстоятелем, під час якої за заслуги перед Церквою і суспільством удостоїлися нагородження орденами та Архіпастирськими грамотами фольклорний колектив Держнянського районного Будинку культури «Зоря Поділля», композитори, поети, режисери та інші діячі культури і мистецтва.

Вагомим внеском у розвиток кіномистецтва України став ХІІ міжнародний фестиваль документальних фільмів «Кінолітопис — 2012», який в ювілейні дні проходив у Російському центрі культури і мистецтв у м. Києві. Фестиваль було присвячено 20-річчю Предстоятельського служіння Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира. Форум зібрав багатьох кіномитців з різних країн світу. В журі конкурсу фестивалю входили священнослужителі, працівники відділу «Церква і культура». Найкращі кінофільми удостоїлися церковних нагород, їх творцям було вручено Архіпастирські грамоти Предстоятеля. Це стрічки з декількох країн світу. Для учасників фестивалю було влаштовано цікаву паломницьку та просвітницьку програму.

Популяризація вітчизняної культури за кордоном — важлива домінанта діяльності відділу «Церква і культура». Наприкінці квітня відбувся візит Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила у Болгарію. За участю відділу в столиці Болгарії м. Софія було відкрито виставку сучасного церковного мистецтва України, яку відвідали високі церковні ієрархи, дипломати різних країн, державні діячі Республіки Болгарія. На виставці було також представлено церковне мистецтво Росії, Білорусі, Молдови. Важливим чинником українського проекту стало те, що в експозиції України чільне місце мало представлення творчого доробку Всеукраїнського центру болгарської культурі та декількох центрів болгарської народної творчості в Україні, адже болгарська діаспора в нашій країні дуже активна. Українські болгари взяли жваву участь у формуванні експозиції, зібрали багато предметів народного побуту, обрядової творчості. В Софії під час проведення виставки відбулося спілкування працівників відділу «Церква і культура» з представниками української діаспори в Болгарії.

Щороку відділ бере участь у формування церковно-громадської виставки-форуму «Православна Русь» у Москві 4–8 листопада, яку приурочено до Дня народної єдності в Російській Федерації. У 2012 р. форум «Православна Русь» було присвячено 400-річчю перенесення Казанського чудотворного образа Пресвятої Богородиці до Москви та 200-річчю звільнення країни від нашестя Наполеона. Відділ УПЦ «Церква і культура» свою частину виставкового проекту провів під гаслом 20-річного ювілею Предстоятельського служіння Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира. Оформлення стендів, експозиційні матеріали: церковні і світські видання, документи, фотографії та ін. ілюстрували буття Української Православної Церкви впродовж цих буремних, але благодатних років.

До Москви в ці дні виїхав великий дитячий колектив Міжнародного благодійного фонду «Соняшник» на чолі з Аллою Горбуновою. Відділ разом з фондом «Соняшник» підготував творчу програму «Діти України — дітям Росії». Відбулося два концерти — у виставковому центрі «Манеж» у Москві, де і проходив форум Православна Русь, і в центрі української культури на Арбаті. Концерти зібрали велику аудиторію дітлахів і дорослих, які із задоволенням аплодували чудовому мистецтву України у виконанні вокального та танцювального ансамблю талановитих дітей з Києва та інших міст України.

Відділ налагодив співпрацю з різними міжнародними православними організаціями, зокрема Міжнародною громадською організацією «Спілка православних жінок». 5 грудня 2012 р. в Москві у храмі Христа Спасителя проводив роботу ІІ Міжнародний форум православних жінок «Жертовне служіння жінок Богу, Вітчизні, народу». На зібранні був присутній Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил, який звернувся до учасниць з Архіпастирським словом. Під час проведення заходу було налагоджено контакти з представниками громадськості, діячами культури і мистецтв різних країн, обговорювали плани щодо культурно-просвітницької роботи в різних напрямках.

З великим почуттям відповідальності працівники відділу «Церква і культура» поставилися до виконання благословення Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, який ініціював написання точного списку з чудотворної Володимирської (Вишгородської) ікони Пресвятої Богородиці, яка прославилася незліченими чудотворіннями і є окрасою та Палладіумом вітчизняного православ’я. Зараз ця святиня перебуває в храмі святителя Миколая в Толмачах при Третяковській державній галереї в Москві. Список з ікони було написано викладачами іконописного відділення Одеської духовної семінарії при Свято-Архангело-Михайлівському жіночому монастирі м. Одеси. 12 жовтня в храмі святого Миколая в Толмачах Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил освятив список Вишгородської ікони. Його Святості співслужив секретар Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України архієпископ Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр. Під час молебню молилися губернатор Київської області Анатолій Присяжнюк, інші високопосадовці з України, наукові співробітники Третяковської галереї, працівники відділу Української Православної Церкви «Церква і культура». Після перевезення ікони до Києва у Свято-Пантелеймонівський монастир у Феофаніі її зустрів Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир, який звершив перед нею молебень. Під час того служіння молилися архієпископ Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр, архієпископ Яготинський Серафим та інші ієрархи Української Православної Церкви, численні прочани. По завершені богослужіння Блаженніший Митрополит Володимир вклонився святині і звернувся до присутніх у храмі з проповіддю, де підкреслив особливе значення для всього православного світу чудотворної Володимирської (Вишгородської) ікони Пресвятої Богородиці, яку за переданням написав святий апостол Лука. З благословення Предстоятеля було проведено хресний хід з освяченим списком Вишгородської ікони районними містами і селищами Київської області. Зараз ікона перебуває у Борисо-Глібській церкві м. Вишгорода, де і розміщувалася вона у ХІІ ст., допоки князь Андрій Боголюбський не перевіз її у Володимиро-Суздальську Русь.

Фахівці відділу причетні до вивчення іще однієї пам’ятки часів Київської Русі — древньої ікони Божої Матері «Замилування». Її було знайдено під м. Каневом у 1930-ті роки. Матеріал, з якої вирізьблено ікону — природний гіпс українського походження. На звороті ікони напис: «Господи, помози рабу Твоєму Василию на многая лета». У клеймах ікони містяться зображення святих апостолів Петра і Павла, святителів Іоанна Златоуста, Василія Великого і Григорія Богослова, святих воїнів. До експертизи було залучено фахівців з Національного історико-культурного Києво-Печерського заповідника, музею Київської Митрополії «Православна Україна». 18 серпня Блаженніший Митрополит Володимир прийняв групу православних дослідників і меценатів, яки займаються вивченням пам’ятки. Вклонившись древньому образу, Предстоятель благословив продовжувати наукову роботу щодо його вивчення і висловив побажання, щоби цю святиню було передано Церкві.

У 2012 р. відзначався іще один ювілей — 400-річчя заснування папірні Києво-Печерської Лаври. З благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира у приміщенні стародавньої лаврської папірні в м. Радомишль відбулося відкриття експозиції лаврських стародруків та українських ікон із зібрання відомого громадського діяча та мецената Ольги Богомолець. Цей захід було підготовлено відділом разом із благодійним фондом Ольги Богомолець, який володіє старовинним замком, де у 1612 р. архімандрит Києво-Печерської Лаври Єлисей Плетенецький влаштував майстерню з виготовлення паперу — першу в Україні. Предстоятель відзначив труди Ольги Вадимівни Богомолець високою нагородою — орденом на честь перенесення в Україну Почаївської ікони Пресвятої Богородиці, та передав до експозиції нововідкритого музею екземпляр факсимільного видання Пересопницького Євангелія.

Співпраця з музеями та бібліотеками — важлива складова діяльності відділу. Зокрема, з благословення Блаженнішого Митрополита Володимира декілька рідкісних церковних та світських видань з його зібрання було передано Одеській національній науковій бібліотеці ім. Горького. 18–19 жовтня за підтримки відділу у бібліотеці було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Бібліотека в соціокультурному просторі», в якій взяли участь провідні спеціалісти з бібліотечної справи, представники бібліотек та наукових організацій відповідного профілю з різних областей України. Щорічно відділ допомагає у проведенні міжнародної виставки-форуму «Українська книга на Одещині», яка у 2012 р. пройшла в стінах Національної наукової бібліотеки ім. Горького 24–26 травня.

25 травня 2012 р. відділ разом з Генеральним консульством Республіки Польща на півдні України провів виставку «Сотворіння світла. Вітражі та іконопис Адама Сталони-Добжанського» в музеї «Християнська Одеса» при Свято-Архангело-Михайлівському жіночому монастирі. Виставка відбулася під патронатом Генерального консула Йоанни Стжельчик та фінансової підтримки міністра культури і національної спадщини Республіки Польща. Роком раніше унікальні вітражі А. Сталони-Добжанського експонувалися у Національному заповіднику «Софія Київська».

У Свято-Архангело-Михайлівському жіночому монастирі м. Одеси відділ «Церква і культура» має надійний осередок. Тут діють декілька базових закладів церковної культури. Це музей «Християнська Одеса», галерея художньої творчості, золотошвейне та іконописне відділення Одеської духовної семінарії. 21 листопада, у день престольного свята обителі — Собор святого Архістратига Божого Михаїла та усіх Небесних Сил безплотних Високопреосвященніший митрополит Одеський та Ізмаїльський Агафангел освятив 4-поверхову будівлю навчального закладу. Поки що іконописне та золотошвейне відділення ОДС — єдині в Україні навчальні структури даного профілю.

Галерея художньої творчості діє з 1998 р. Разом з Обласною радою миру та Національною спілкою художників України відділ проводить тут міжнародні конкурси дитячої творчості «Різдвяна зірка», «Пасхальне сяйво» та «Діти малюють світ».

Велику підтримку відділу надає відомий меценат, голова фонду «Надія. Добро. Добробут» Герой України Володимир Філіпчук. Разом з фондом відділ щороку проводить святкові творчі декади «Різдвяні вечори», «Пасхальні зустрічі» та «Золота осінь миру». Нинішнього року благодійні концерти відвідало близько 20 тисяч людей.

З благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира відділ долучився до відзначення іще однієї надзвичайної важливої дати: 20-річчя канонізації священномученика Володимира Богоявленського та святих новомучеників і сповідників ХХ століття. 27 червня, в день знайдення чесних мощей св. Володимира, після Божественної Літургії та хресного ходу з ракою чесних мощей угодника Божого у виставковій залі Свято-Успенського собору Києво-Печерської Лаври відкрилася виставка «Святитель Володимир (Богоявленський) — вітчизняний первомученик ХХ століття». Його Блаженство Митрополит Володимир надав на виставку рідкісні експонати зі свого зібрання: книгу з бібліотеки священномученика, копію його панагії, прижиттєві видання, що розповідають про його служіння, прижиттєві фотографії. Також свої експонати надали музей Київської Митрополії «Православна Україна» та Національний Києво-Печерський заповідник.

27 листопада виставка, присвячена подвигу новомучеників і сповідників, відкрилася в Москві в музеї сучасної історії Росії (колишньому музеї революції). Вона має символічну назву «Подолання». Відділ «Церква і культура» за згодою організатора виставки Православного Свято-Тихонівського гуманітарного університету долучився до її формування і привіз до Москви унікальні експонати, що розповідають про подвиг вітчизняних новомучеників і сповідників ХХ ст. Декілька з них надіслав Блаженніший Митрополит Володимир. Виставка набула величезного резонансу, її було продовжено іще на довший термін. Особливого відтінку надали виставці матеріали з архівів та музеїв КПРС, революційної історії СРСР: автографи Леніна, Сталіна, Троцького, які свідчать про мету знищення більшовиками релігії, особисті речі тюремного призначення з ГУЛАГу, листи й документи за підписами святіших Патріархів Тихона, Сергія, Олексія I, Пимена. Завдяки допомозі Його Блаженства Митрополита Володимира відділу вдалося на цій виставці долучитися до висвітлення подвигу Київських новомучеників і сповідників, в першу чергу — святителя Володимира Богоявленського.

Іще раніше, на початку року, 5 лютого в музеї «Християнська Одеса» було проведено культурно-просвітницьку акцію «Терновий вінець мучеництва», присвячену 20-літтю канонізації страждальців за віру. На цьому меморіальні заходи не обмежилися. 13 грудня в музеї «Християнська Одеса» відкрилася масштабна виставка «Хресний подвиг Церкви», яку присвячено 90-річчю подвигу християн, що постраждали у 1922 р. під час компанії вилучення церковних цінностей та 75-річчю подвигу новомучеників і сповідників, які загинули у 1937 р. під час так званого «Великого терору».

23 листопада, напередодні дня пам’яті жертв голодомору політичних репресій в Україні, з благословення Його Блаженства у виставковій залі Свято-Успенського собору Києво-Печерської Лаври відкрилася виставка «1937 р.: Голгофа Церкви. До 75-річчя подвигу християн, що постраждали під час Великого терору». Ядром її стали особисті речі, листи, автографи, прижиттєві фотографії, документи новомучеників, і знову багато з них надав Предстоятель, який з величезною шанобою ставиться до духовного спадку цих стовпів Православ’я ХХ ст., які кров’ю засвідчили вірність Христу та Його Святій Церкві.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *