Звернення до Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів України, губернаторів та мерів міст.

 

Ми, учасники всеукраїнського форуму «Проблеми культури, духовності і моралі в сучасній Україні», що відбувся 30 жовтня 2013 р. в Одесі у приміщенні Літературного музею, стурбовані ситуацією, яка існує в царині культури та духовності. Вважаємо цей стан критично негативним та таким, що складає загрозу для національної безпеки держави.

Зокрема, це стосується творчих  спілок, які, на наш погляд, потребують всебічної державної та суспільної підтримки. Необхідно змінити ставлення до творчої інтелігенції в Україні, кращі представники якої багато років створювали національне духовне багатство.

Вимагаємо інвентаризації усього майна, яке належало творчім спілкам, з метою повернення того, що було відібрано або незаконно переведено в іншу форму власності.

Вважаємо за необхідне: створення державної культурної концепції,  широке обговорення її в суспільних та професійних колах; розробку відповідних державних програм на підтримку національних творчих спілок та розвиток їх діяльності; підтримку професійного мистецтва, яке зараз знаходиться на маргінесі, на відміну від так званої масової культури; прийняття закону про меценацтво, який би допоміг змінити фінансово-матеріальний стан спілок, створив сприятливі умови для культурно-мистецької творчості.

Необхідно:

створити національний телевізійний культурний канал, який би на загальнодержавному та регіональному рівнях пропагував культурні та морально-духовні цінності народу, мистецькі й фольклорні традиції, високі шедеври мистецтва;

розробити державну програму підтримки творчості для дітей, юнацтва та молоді;

полегшити митне проходження  для творів мистецтва, які беруть участь у міжнародних виставках;

започаткувати всеукраїнський день пам’яті людей, які своє життя присвятили служінню національній культурі та прославили державу творчими здобутками;

на державному рівні підтримати об’єднання творчих спілок України в єдину раду задля спільної координації, захисту, розробки тактики і стратегії розвитку культури.

Закликаємо засоби масової  інформації, особливо державні, більш  значну увагу приділяти висвітленню  проблем духовності, культури, морального стану суспільства, обговоренню болючих питань духовно-культурного життя.

Пропонуємо діячам культури і мистецтва активніше проявляти  свою громадянську позицію у справі боротьби за спасіння, збереження, відродження й розвиток справжніх духовно-культурних цінностей. Нагадуємо їм, чия діяльність має широкий вплив на людську свідомість, слова Євангелія: «Ви – сіль землі. Якщо сіль втратить силу, то чим відтвориш її? Не придасться вона вже ні на що» (Мф. 4, 13).

Ця сіль – християнська мораль. Якщо творча людина зрікається моралі, пропагує насильство, збочення, гріх, вона сіє отруту. Особливо це стосується творчості для дітей та молоді. Кожен митець має пам’ятати про велику відповідальність перед Богом і ближніми своїми за власні діяння, бо «добра людина із доброї скарбниці серця виносить добро, а лиха із лихої виносить зло» (Лк. 6, 45). Покликання митця – стверджувати правду на землі, а не зневажати її задля служіння мамоні (див. Мф. 6, 24), марнолюбству та іншим ідолам лукавого світу (див. Мф. 12, 39).

Творча інтелігенція має бути світлом для світу. «Отак ваше світло нехай світить перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла та прославляли Отця вашого, що на небі» (Мф. 5, 16).

Виконання вищеназваних вимог  та пропозицій, впевнені, дасть можливість зберегти і примножити велике культурне надбання нашого народу, підняти питання культури, духовності та моралі на належний рівень, а також сприяти народженню єдиної, дійсно національної ідеї народу України.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *